Rusya sarsıldı! Kilise ve sinagog baskınında korkunç detaylar

Kuzey Kafkasya’da bulunan Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nde silahlı kişiler iki sinagog, iki kilise ve bir polis kontrol noktasını hedef aldı. Derbent ve Mahaçkale şehirlerinde düzenlenen saldırılarda en az 15 polis memuru, bir rahip ve bir güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi. Saldırganların kimlikleri henüz belirlenmedi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Dağıstan’ın en büyük şehri Mahaçkale’de koyu renk giysili saldırganların polis arabalarına ateş ettiği görüldü.

Burada bir Ortodoks rahip öldürüldü. Eski bir Yahudi cemaatinin bulunduğu Derbent’te silahlı kişiler bir sinagog ve kiliseye saldırdı. Yerel yetkililer, her iki binanın da ateşe verildiğini söyledi. Resmi olmayan Telegram kanalı Mash, silahlı kişilerin Derbent’teki bir binada barikat kurduğunu söyledi.

AFP haber ajansına göre, Rusya Soruşturma Komitesi bu “terör eylemleri” nedeniyle inceleme başlattı. Pazar günü ilerleyen saatlerde polis, saldırganların arasında iki oğlunun da bulunduğu yönündeki haberlerin ardından, Sergokalinsky bölge başkanı olan yerel siyasetçi Magomed Omarov’u gözaltına aldı. Rusya’nın iç güvenlik servisi FSB’nin başkan yardımcısı, bir haftadan az bir süre önce Mahaçkale’de “terörle mücadele tedbirlerinin” görüşüldüğü bir toplantıya başkanlık etti. Toplantının amacı, “ulaşım, oteller ve diğer kamusal alanların” güvenliğini artırmaktı.

SİLAHLAR RUS ÜRETİMİ ÇIKMADI KORKUNÇ DETAYLAR

Rus medyasında çıkan haberlerde ise saldırganların Rusya üretimi olmayan silahları kullandığı ifade edildi. Bölgede hayatını kaybeden ilk kişinin sinagogda yaklaşık 40 senedir görev yapan 66 yaşındaki Başpiskopos Nikolai Kotelnikov olduğu belirtildi. Saldırganların Kotelnikov’un boğazını kestiği bilgisi de Rus medyasında geniş yer aldı. Gece yarısından sonra dahi devam eden operasyonlarda Rus özel kuvvetleri 5’den fazla saldırganı öldürdü. Dağıstan’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı. Rus yetkililer ise yerel medyaya yaptıkları açıklamada bölgede şu anda durumun sakin olduğunu belirtti. Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği ise tatilcilere Dağıstan’a şimdilik gitmemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Dağıstan’ın bölgesel lideri Sergei Melikov, Telegram’da yayınlanan bir videoda “15’ten fazla polis terör eyleminin kurbanı oldu” dedi ve “sivilleri hayatları pahasına koruduklarını” ekledi. Öte yandan Nisan ayında FSB, Dağıstan’da bir önceki ay Moskova’daki Crocus Belediye Binası’na düzenlenen saldırıya karıştığından şüphelenilen dört kişiyi tutukladı. DEAŞ’ın üstlendiği saldırıda 140’tan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Rusya’ya bağlı Dağıstan’da bir sinagog ve kiliseye düzenlenen saldırının ardından düzenlenen operasyonda 5 saldırgan etkisiz hale getirildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x